2.3 Hárky
Prepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Čatokrát budete potrebovať zapísať do jedného Excelovského súboru viac druhov údajov. Zoberte si napríklad, že máte počítačovú firmu a chcete poslať zákaznikovi cenník vašich produktov. Potrebujete však jednu tabuľku pre cenník s laptomi, jednu tabuľku pre cenník s počítačmi, inú tabuľku pre cenník s grafickými kartami, softvérom a podobne. Niekedy je vhodné, keď tieto tabuľky od seba nejako logicky oddelíme. Predstavte si, že každý Excelovský súbor je ako zošit. Tento zošit má viac strán, ktoré sa v Exceli volajú hárky. Na každom hárku môžete mať niečo iné. Hárky v Exceli sú zobrazené tu dole. Štandardne keď vytvoríte nový súbor budete mať tri hárky. Hárok 1, hárok 2 a hárok 3. To sa dá jednoducho zmeniť, keď pôjdete do karty súbor, možnosti a prepíšete tento údaj. To je však na vás, väčšina ľudí si to sama neupravuje a vystačí si s týmto základným nastavením, kde pri každom novom zošite sa vám automaticky otvoria tri novéhárky.
Medzi hárkami sa môžete jednoducho prepínať. Ak máte otvorený cvičný súbor môžete vidieť, že pre tréning máme hárky rozdelené podľa farieb pozadia, aby sme si to lepšie mohli ukázať. V podstate máme len nastavené pozadie buniek ,čo si ukážeme neskôr. Máme žltý, modrý a zelený hárok. Mriežku pri zafarbenom pozadí nevidíte, ale takisto sú tieto hárky zložené z buniek.
Povedzme, že potrebujete vytvoriť nový hárok. To sa dá veľmi jednoducho pomocou tohto tlačidla. Keď chytíte hárok myšou, zobrazí sa vám malý čierny trojuholník a vtedy môžete hárok presunúť na iné miesto pričom ten malý trojuholník vám bude ukazovať, kde bude váš hárok vložený. Môžeme ho skúsiť dať na začiatok. Čo však spravíme, keď potrebujeme hárok skopírovať? V podstate to isté len pri tom podržíte klávesu control. Takže chytíme hárok, podržíme control a presunieme ho. Presúvať alebo kopírovať hárky sa dá aj tak, že klikneme pravým na nejaký hárok a zvolíme premiestniť alebo kopírovať. Zvolíme kam chceme hárok presunúť a či ho chceme presunúť alebo skopírovať. Povedzme ,že ho chceme skopírovať na koniec a potvrdíme. Na konci sa nám vytvorila presná kópia pôvodného hárku. Toto je druhá možnosť ako kopírovať alebo presúvať hárky, takže vyberte si ktorá je pohodlnejšia pre vás. Podľa mňa je to ľahsie tým prvým spôsobom, keď len jednoducho chytíme hárok a presunieme ho alebo skopírujeme, keď držíme control.
Hárky môžeme aj premenovať a to tak, že klikneme pravým tlačidlom na nejaký hárok a z ponuky vyberieme premenovať. Podobne sa dá meniť aj farba tohto nadpisu hárku, zmeníme farbu nadpisu hárku napríklad na takúto oranžovú. Všimnite si však, že farbu som zmenil, ale je to len veľmi slabo vidieť. To je kvôli tomu, že sa musíte prepnúť na iný hárok, vtedy budete vidieť farbu nadpisu . Povedzme, že budete niekedy potrebovať zapisovať do viacerých hárkov rovnaké údaje naraz. Napríklad chceme urobiť na viacerých hárkoch cenníky a na každom hárku sa bude prvý riadok opakovať. Otvorím si nový súbor, kde chcem vytvoriť cenník. Idem na kartu súbor zvolím nový a potrebujeme prázdny zošit. Na vytvorenie nového zošita môžete použiť aj klávesovú skratku control a N.
Takže máme nový čistý zošit s troma hárkami. Ako som povedal chceme mať nejaké cenníky na jednotlivých hárkoch pričom na každom z nich bude prvý riadok rovnaký. Stačí, keď si naraz označíme všetky hárky. Takže podržíme control a klikáme na hárky, ktoré chceme označiť. Všimnite si, že ich farba sa zmení , aj keď je to len veľmi slabo vidieť. Máme označené všetky hárky a všetko, čo teraz zapíšeme sa zapíše do všetkých hárkov. Takže chceme nejake cenníky a budeme potrebovať poradové číslo, množstvo, (ja nepoužívam diakritiku, aby som písal rýchlejšie) názov, cena, a cena s dph. Potvrdím enterom a vidíme, že tieto údaje sa mi zapísali do všetkých hárkov. Takže nemusíme to robiť pracne do každého hárku osobitne.

 • Lena Rogožníková 29.12. 2014

  …tieto kurzy ma neustále prekvapujú, súčasne pracovať s viacerými hárkami ?
  …veľmi mi to pomôže, ďakujem

  Odpovedať
 • Jana Galková 14.10. 2014

  Dobrý deň.
  Dnes som prvý krát pozerala Váš kurz.Veľmi sa mi páči .Video s názvom Hárky by som potrebovala zväčšiť.

  Ďakujem Jana

  Odpovedať
 • Zdenek Brunclík 26.1. 2014

  Dobrý deň,
  niekoľko hodín sa snažím vypočítať, resp. nájsť vzorec, ktorý by riešil úlohu:
  pracovník má na hodinu 17 EUR, odpracoval 1hod 20 min (v bunke zapísané vo formáte času 1:20), koľko EUR dostane za tento odpracovaný čas?
  S pozdravom
  Zdeno

  Odpovedať
 • Zdenka Eliasova 29.6. 2013

  Dobrý deň,
  Váš kurz sa mi páči. Rada by som Vám ale dala vedieť, že na konci videa s názvom Hárky, kde chceme, aby bolo prvé okno vo všetkých rovnaké (názov, množstvo, cena, cena s dph) tak mi ctrl + označenie hárkov ešte išlo, ale požadovaný úkon to neurobilo. A to som sa k tomu stále vracala, či náhodou ja nerobím chybu.
  S pozdravom
  Zdenka

  Odpovedať
  • Peter Hanustiak 29.6. 2013

   Dobry den Zdenka,
   najskor to bude tym ze mate asi niektoru zo starsich verzii Excelu. Vela veci bolo do Excelu 2010 pridanych a v starsich verziach to nemusi uplne rovnako fungovat.
   pekny den
   Peter

   Odpovedať
 • Silvia Bucakova 27.6. 2013

  som rada, že som na niečo, tak zrozumiteľne aj pre laika, natrafila

  Odpovedať
Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: