2.5 Karta Súbor
Prepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Prvú kartu, ktorá sa nazýva súbor som si nechal celú tuto lekciu pretože je iná ako ostatné. Všimnite si, že keď sa prepnete z hociktorej karty na kartu súbor, zmizne vám tabuľka zo stredu Excelu. Naspäť sa môžete jednoducho vrátiť, buď tým že sa prepnete na ktorúkoľvek inú kartu, alebo stlačíte klávesu escape. To vás vráti na kartu, ktorú ste mali naposledy otvorenú.
Takže otvoríme si kartu súbor a pozrieme sa, čo to tu všetko máme.
Pokiaľ ste spravili nejaké zmeny na súbore, ktorý máte práve otvorený, je potrebné aby ste si tieto zmeny uložili. Na to nám slúži tlačidlo uložiť. Môžete použiť aj klávesovú skratku, ktorá je control a S.
Uložiť ako ma podobnú funkcionalitu ako uložiť, ale budete mať na výber aj nejaké dodatočné nastavenia. Tu si nájdete adresár, kde chcete nový súbor uložiť, tu si nastavite typ súboru, štandardne je to xlsx, ale o tom si povieme niečo viac až v nasledujúcej kapitole. Tu napíšete názov vášho súboru. A môžete potvrdiť.
Na uložiť ako slúži aj klávesa F12. Všimnite si, že Excel má naozaj hodne veľa klávesových skratiek. Ak by ste chceli naozaj môžete myš zahodiť a pracovať len s klávenicou, bolo by to možné. Ja vám nebudem vravieť všetky klávesové skratky aké v Exceli existujú. Budem spomínať len tie, ktoré si myslim, že sú pre vás naozaj dôležité a mali by ste si ich zapamätať. A ešte raz zopakujem pretože opakovanie je matkou múdrosti, súbor so všetkými použitými klávesovými skratkami nájdete vo vašich cvičných súboroch na DVDčku.
Ideme ďalej, tlačidlo otvoriť slúži na otvorenie nejakého existujúceho súboru. Povedzme, že robíte na jednom súbore a potrebujete otvoriť nejaký existujúci súbor a pozrieť si niečo v ňom. Kliknete na kartu súbor, tlačidlo otvoriť a vyberiete, ktorý súbor chcete otvoriť. Alebo jednoducho môžete kedykoľvek stlačiť ctrl+o a zobrazí sa vám toto okno.
Tlačildo zavrieť slúži na zavretie zošitu, ktorý máte momentálne otvorený. Pozor je tu maličký rozdiel medzi týmto tlačidlom, ktoré zavrie celý Excel a týmto tlačidlom, ktoré zavrie len súbor, samotný Excel však zostane otvorený. Pod týmto menu máme aj menu pre práve otvorený zošit, môžem ho minimalizovať, vtedy sa mi skryje tu dole. Môžem zväčšiť, maximalizovať alebo zavrieť. Keď si ho zväčším môžem si ho natiahnuť na veľkosť akú chcem. Ja si ho nechám maximalizovaný, pretože mne osobne sa tak robí najlepšie, proste som si na to zvykol.
Vráťme sa však naspäť ku karte súbor. Záložka informácie obsahuje informácie o súbore, ktorý máte práve otvorený ako napríklad veľkosť súboru. Meno autora, kedy bol zošit naposledy vytlačený alebo upravovaný a podobne. Ak ste čistou náhodu učiteľ, tak tu si môžete pozrieť, či seminárnu prácu naozaj vypracoval podpisaný študent alebo len upravil súbor, ktorý bol vytvorený niekym iným takže malý trik pre učiteľov. Takto môžete odhaliť klamárov. Sú tu aj dalšie tri tlačidlá. Zabezpečovať zošit sa naučíme neskôr. A tieto dve tlačidlá preskočíme, pretože nie sú až také potrebné ako iné veci, ktoré si potrebujeme ukázať.
Pomocou tlačidla naposledy otvorené si môžeme zobraziť posledné prezerané súbory. Mne sa niekedy stane, že pracujem s Excelom zavriem ho a už neviem, kde som ho uložil. Vtedy idem sem do posledné otvorených súborov a buď ten súbor môžem priamo otvoriť alebo keď necham kurzor myši chvílu na niektorom súbore, zobrazí sa mi cesta, kde tento súbor na počítači nájdem. Niekedy sa vám môže stať, že pracujete s jedným súborom veľmi často. Vtedy si ho môžete sem pripnúť. Tu na pravej strane máte pripináčiky, jednoducho kliknete a kedykoľvek otvoríte zložku naposledy otvorených programov budete mať súbory, ktoré ste si tu pripli vždy na prvom mieste. Súbory sa dajú samozrejme kedykoľvek stadeto odopnúť podobným spôsobom. Vpravej časti máte zobrazené posledne otvorené adresáre alebo zložky. Možno to niekedy využijete, ja som popravde túto pravú časť nejako často nevyužíval, ale samozrejme je to na vás čo budete používať a čo nie.
Poďme ďalej. Tlačidlo nový slúži na vytvorenie nového zošita. Štandardne budeme otvárať nový prázdny zošit, takže dva krát naňho kliknem alebo si len označím prázdny zošit a kliknem na vytvoriť. Ďalšou možnosťou je ze stlačím kedykoľvek jednoducho control a N a vytvorí sa nám nový prázdny zošit. Keď však nepoužijete klávesovú skratku, ale pôjdete cez toto menu budete si môcť vybrať z rôznych šablón, ktoré vám dáva Excel na výber. Toto sú všetko kategórie šablón. Keď si rozkliknete nejakú kategóriu, napríklad faktúry, máte tu rôzne vzory naformátovaných faktúr, ktoré môžeme okamžite použiť. Vyskúšame napríklad takúto. Tieto údaje môžete teraz jednoducho prepísať a budete mať hotovú faktúru. Kliknem napíšem názov spoločnosti. Podobne pridám motto alebo ho môžem úplne vymazať, zmením adresu a ostatné údaje a mám veľmi rýchlo a jednoducho hotovú predlohu svojej faktúry, ktorú si môžem niekde uložiť a použiť aj neskôr.
Keď sme hotový s prácou, niekedy potrebujeme Excelovský zošit vytlačiť na to nám slúži táto záložka. Predstavíme si ju celú neskôr. Tlačeniu dokumentov budeme venovať celú jednu kapitolu, takže sa máte na čo tešiť.
V záložke uložiť a odoslať môžete dokumenty odoslať emailom, ukladať ich na web, alebo uložiť na lokalitu SharePoint pokiaľ máte túto službu dostupnú. Môžete tu aj zmeniť typy súborov. Jednoduchšie je však isť cez uložiť ako a tam vybrať z ponuky typov súborov.
Pomocník vám pomôže, keď si nebudete dať vedieť s niečím rady. Napríklad nebudete vedieť pracovať s makrami, dáte vyhľadať vytvorenie makra a Excel vám dá niekoľko možnosti na výber, kde sa môžete dozvedieť viac o tom, čo pravé hľadáte. Pomocníka si môžete otvoriť aj pomocou klávesy F1.
V záložke možnosti môžete nastavovať rôznu funkcionalitu alebo vzhľad Excelu, my však teraz preskočíme tuto záložku, pretože zatiaľ ešte ani poriadne nevieme, čo Excel dokáže a ako funguje. Túto záložku si teda predstavíme až na samý koniec tohto kurzu.
Tlačidlom skončiť zavriete zošiť, ktorý máte pravé otvorený a označený. Nemusíte sa vôbec báť, pretože ak ste urobili v súbore nejaké zmeny, Excel vám ponúkne predtým ako sa zavrie, či chcete tieto zmeny uložiť, alebo nie.
Tak zvládli sme aj ďalšiu časť a nasledujúca lekcia bude pre zmenu trošičku viacej teoretická.

 • Katarina Mikulcova 24.8. 2017

  Je to super..

  Odpovedať
 • Jarmila 18.9. 2013

  Chcem si objednať “Kurz Excel 2010”, ale som si otvorila online kurz, ale je zlý zvuk tak neviem či je problém v prenose, alebo sú zlé aj kópie zvukové. A ešte som sa chcela opýtať, keď si dnes objednám kurz, kedy ho dostanem, lebo sa potrebujem súrne naučiť Excel. Ďakujem za odpoveď.
  Jarmila

  Odpovedať
  • Peter Hanuštiak 18.9. 2013

   Ahoj Jarmila, teraz som to skusal a mne ide ten zvuk dobre. Neviem kde moze byt problem. Kazdopadne na DVDcku ti to pojde prehrat su to ine subory a je to v ovela lepsej kvalite:) Kurzy odosielam vzdy na druhy den rano prvou triedou. Ak si to stihnes este dnes objednat tak do piatka by si to uz mala mat doma.
   Pekny den
   Peter

   Odpovedať
Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: