2.6 Typy Súborov
Prepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Excel 2010 vie pracovať s mnohými typmi súborov. Štandardný a najvhodnejší typ súboru pre Excel 2010 má koncovku XLSX. Prípona xlsx nie je úplne nová, používal ju už aj Excel 2007. Veľký problém je však niekedy, že staršie verzie Excelu ako Excel 2003 a Excel 97 používali súbory s koncovkou xls.
Aký to ma vplyv? Excel 2007 aj Excel 2010 vedia otvoriť aj nove typy súborov xlsx, ale aj staršie typy súborov xls. Problém je že Excel 2003 a Excel 97 vedia otvoriť len starší typ súborov xls. Nový typ xlsx s nimi neotvoríte. Keď pracujete s novým Excelom a posielate niekomu váš Excelovsky súbor, je ešte stále na Slovensku možné že dotyčný bude mat starý Excel, na ktorom ho nebude vedieť otvoriť. Vtedy radšej pošlite súbor s koncovkou xls.
Aby ste uložili súbor s iným typom ako xlsx musíte isť do karty súbor, uložiť ako, zvoliť typ súboru (zošit programu Excel 97 až 2003) takže teraz bude mať náš súbor koncovku xls, zvolíme kam sa má nový súbor uložiť, napíšeme meno nového súboru a potvrdíme. Ak však konvertujete súbor xlsx do súboru xls je možné, že veľa veci vám nebude fungovať, napríklad smartarty, ktoré si ukážeme neskôr a podobne. Excel vás na to upozorní a musíte súhlasiť, že ste si vedomý, že novy súbor nebude na 100% rovnaký ako pôvodný. Ak ste však nepoužili nič neštandardné, čo nebolo aj predtým, v starších verziách Excelu, Excel 2010 uloží všetko aj do súboru s príponou xls. Niekedy je dobré, keď niekomu posielate Excelovské súbory ich uložiť ako PDF. PDF je špeciálny typ súboru, ktorý vie otvoriť program Adobe Reader, ktorý je dostupný zdarma alebo pokročilejší Adobe Acrobat, ktorý je platený. Excel ukladá do PDF všetko bez problémov, to čo vidíte to budete mať aj uložené. Nevýhodou PDF je však, to že takýto súbor sa už nedá meniť. Niekedy je aj to však vhodné, napríklad posielate cenník zákazníkovi, tak nepotrebujete, aby ho mohol ďalej meniť a pošlete mu radšej súbor s príponou PDF.
Ďalšími typmi súborov sú napríklad XLSM, čo je súbor Excelu, ktorý v sebe obsahuje makrá. O tých si povieme tiež neskôr. Môžeme si zošiť uložiť aj ako šablónu a použiť ho neskôr. To je koncovka XLTX. Často sa niekedy používajú aj súbory CSV. To sú vlastne súbory, ktoré obsahujú čisto len tabuľky s údajmi. Takže nemáte formátovanie písma, farby, veľkosti riadkov a stĺpcov, nemôžete vkladať grafy a podobne. Súbory CSV sa často používajú na databázy a zoznamy.

 • Katarína Lovásová 13.1. 2014

  Veľmi dobre vysvetlene, urcite si objednam plnu verziu. dakujem

  Odpovedať
 • Mária Šimoňáková 3.12. 2013

  absolútne super, a hlavne zrozumiteľné

  Odpovedať
 • Mária Ondrejičkova 21.10. 2013

  je to super

  Odpovedať
 • Ján Opálený 4.9. 2013

  Je to výborné a názorné. Plná verzia by sa nedala lacnejšie pre školu?
  S pozdravom

  Odpovedať
Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: