3.1 Zapisovanie Údajov
Prepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Čí sa vám to bude páčiť alebo nie, zapisovaním údajov do tabuliek strávite mnoho času . A preto akokoľvek sa vám tato kapitola bude zdať jednoduchá prosím nepreskakujte ju, aj keď ste už možno skúsenejší užívateľ Excelu. Zopakujte si, čo už možno viete a možnože sa naučíte aj niečo nové.
V strede Excelu je veľká tabuľka ktorá sa skladá z mnohých stĺpcov a riadkov. Klikneme na niektorú z buniek. Táto bunka sa nám ohraničí hrubou čiarou a vtedy môžeme do bunky niečo zapisovať. Napíšem napríklad Excel. Všetko čo napíšete sa zobrazí aj v tomto riadku, kde je zobrazený vždy obsah bunky, ktorú mate pravé označenú. Môžete samozrejme označiť bunku a začať písať aj priamo do tohto riadku. Tento riadok si môžete rozšíriť ak potrebujete viac miesta, alebo zmenšiť pomocou tohto tlačidla.
Vždy keď niečo napíšete to musíte v Excely aj potvrdiť, to sa dá viacerými spôsobmi. Enterom potvrdíte a posuniete sa smerom nadol .Tabulátorom potvrdíte a posuniete sa smerom doprava. Keď podržíte control a stlačíte enter, zostanete na rovnakej bunke. Potvrdiť môžete aj šípkami klávesnice. Takže šípka vpravo, vľavo, hore a šípka dole a posledný spôsob ako potvrdiť to, čo ste niekam napísali je, že sa od kliknete myšou na nejakú inú bunku.
Po tabuľke sa môžete premiestňovať nielen myšou ale samozrejme aj šípkami klávesnice.
Niekedy sa vám môže stať, že nechcete zmeniť obsah celej bunky, ale len nejakú jej časť. Vtedy kliknete dva krát na bunku a zobrazí sa vám takýto kurzor, druhou možnosťou je, že si označíte nejakú bunku a stlačíte klávesu F2 opäť tu máte tento kurzor a môžete zmeniť, zmazať alebo doplniť čo potrebujete. Ak chcete zmeniť jedno slovo v texte tak dva krát kliknite na jedno slovo, ktoré sa vám označí. Pomocou klávesy DELETE ho teraz môžete zmazať alebo ak mate nejakú časť textu označenú napríklad aj myšou môžete začať priamo písať a označená časť sa vám automaticky vymaže.
Dlhšie texty je lepšie upravovať v tomto riadku lebo ich vidíte celé. Hovorím teraz naozaj o dlhších textoch, kde budú vety alebo súvetia. Excel často krát nezobrazuje celé texty. Stane sa to vždy keď text v bunke presahuje do ďalšej bunky, kde je opäť nejaký text. Pozrime si príklad aj táto bunka obsahuje text Banská Bystrica a aj táto bunka obsahuje text Banská Bystrica, tu je však zobrazený celý text, pretože nasledujúca bunka je prázdna.
Aj keď sa celý text nezobrazí, táto bunka ho stále obsahuje. Takže technicky v bunke je to, čo tam má byť, len to nevidíme. Aby sme videli celý text stačí si natiahnuť šírku stĺpca tu hore, keď potiahnete hranu medzi stĺpcami. Ak chceme naraz meniť šírku viacerých stĺpcov, označíme si ich tak, že podržíme control a klikáme na jednotlivé stĺpce. Poprípade si označíme prvý stĺpec, podržíme klávesu shift a klikneme na posledný stĺpec a označia sa mi všetky stĺpce medzi nimi. Môžete meniť šírku manuálne tak, že chytíte niektorú z hrán a presuniete ju. Šírka označených stĺpcov vtedy bude rovnaká. Alebo môžete dva krát kliknúť na niektorú z hrán a Excel vám automaticky nastaví šírku všetkých označených stĺpcov podľa veľkosti najdlhších textov v jednotlivých stĺpcoch. Podobne sa dajú samozrejme naťahovať aj výšky riadkov. V Exceli však častejšie budete meniť šírku stĺpcov, ako výšku riadkov.
Šírka stĺpcov a výška riadkov sa dá meniť aj pomocou tejto ponuky FORMÁT na karte domov. Vytvorme si rýchlo nejaký text, napríklad ABC. Výšku riadka môžem zmeniť týmto tlačidlom, nastavím výšku napríklad 70, aby sme to dobre videli. Samozrejme výška sa mi zmení vo všetkých bunkách v tomto riadku, aj keď mám označenú len tuto jedinú bunku. Podobne to funguje aj so stĺpcami. Nastavím šírku napríklad na 15 a celý tento stĺpec sa mi natiahol. Pomocou ďalších tlačidiel v tejto ponuke môžem prispôsobiť výšku riadka a šírku stĺpca, aby presne pasoval na text, ktorý mám v tejto bunke.
Vyskúšajte si to aj samy. Ak náhodou spravíte niečo zle, vždy sa môžete vrátiť o krok spať pomocou tohto tlačidla, ktoré ma klávesovú skratku control Z. Naozaj nechcem, aby ste sa učili všetky klávesové skratky, ale táto je vážne podstatná. Veľmi vám uľahčí pracú. Vždy keď spravíte nejakú chybu alebo sa vám nepáči, čo ste spravili, stlačíte control a Z a Excel sa vám vráti do stavu pred posledným krokom. Táto klávesová skratka funguje aj v ostatných programoch z balíka Office, takže aj v Outlooku, aj vo Worde aj v PowerPointe a v mnohých iných programoch, takže je dobre si ju zapamätať. Číže ešte raz, control a Z vás vráti o jeden krok spať. Ak ste sa vrátili o krok späť môžete sa samozrejme aj posunúť o krok dopredu a to týmto tlačidlom. Ma klávesovú skratku control a Y. Ináč všimnite si, že keď prejdete myšou ponad nejaké tlačidlá a necháte myš chvíľu stáť, zobrazí sa vám popis tlačidla respektíve jeho názov a niekedy aj klávesová skratka. Takže pre tlačidlo späť je to control a Z.
Tak, to by bolo všetko ohľadom zapisovania údajov to tabuliek. A teraz vás naučím ako sa označujú bunky.

 • Laco Muzikář 3.2. 2014

  Veľmi príjemná metóda rýchlo-výuky s prehľadným metodickým vedením. Škoda, že nemám informácie, kedy bude pokračovanie a ako sa ku nemu dostanem. Prajem veľ úspechov

  Odpovedať
  • Peter Hanuštiak 3.2. 2014

   Dakujem. Zvysok casti je dostupnych na DVD ktore si mozte zakupit.

   Odpovedať
 • kudry ladislav 17.7. 2013

  Nejde mi to otvoriť.

  Odpovedať
  • Peter Hanuštiak 17.7. 2013

   Vyskusajte stranku otvorit v inom prehliadaci – Internet Explorer/Chrome/Firefox/Opera vo vsetkych najnovsich prehliadacoch to funguje.
   Pekny den,
   Peter

   Odpovedať
Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: