3.2 Označovanie Buniek
Prepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Ako som už povedal, Excel nie je dokonalý nastroj a nevie čítať vaše myšlienky. Čokoľvek chcete s Excelom urobiť postup je stále rovnaký. Musíte mu povedať s čím chcete pracovať a musíte mu povedať ,čo má Excel urobiť. To s čím chcete pracovať mu poviete väčšinou tak, že to označíte.
Napríklad, chceli sme niečo vpisovať do bunky, museli sme ju najprv označiť. Chceme zmeniť písmo v bunke, musíme ju predtým označiť. Chceme niečo skopírovať, skúste háďat? Áno musíme najprv označiť čo chceme skopírovať.
Označovať jednotlivé bunky už vieme, buď kliknem na niektorú myšou, alebo ak už mám nejakú označenú, môžem sa presúvať pomocou šípiek na klávesnici, hore, dole, vľavo a vpravo. Stlačím toto tučné béčko a zmení sa mi typ textu označenej bunky na tučný. Čo však spravím, keď budem potrebovať zmeniť písmo na tučné v celom prvom riadku a prvom stĺpci. Asi by som sa scvokol, kým by som to prešiel cele po jednej bunke. Aby to bolo jednoduchšie, je lepšie vždy označiť viacero vecí naraz a robiť úkony hromadne. Na to nám slúžia dve klávesy control a shift. Označím si myšou prvý riadok, keby som chcel teraz zároveň označiť aj prvý stĺpec, tento riadok by sa mi odznačil. Preto musím označiť riadok, podržať klávesu control a môžem myšou ďalej označiť aj môj stĺpec. Samozrejme bunky si môžem kedykoľvek odznačiť tým, že kliknem niekde mimo na niektorú z iných buniek. Vyskúšajte si to aj sami.
Teraz vám ukážem ako veľmi rýchlo si dokážete zmeniť pozadie. Zmeníte ho tu. Predvolená farba je žltá. Toto však nie je podstatné. Podstatné je, že sa zmenila farba pozadia na všetkých bunkách, ktoré som mal označené. Vrátim sa späť čiže stlačím control a Z, to sme sa už naučili. A ukážeme si ďalší spôsob a to je taký, že označím prvú bunku podržím shift a kliknem na poslednú bunku. Takto môžem označiť časť riadku alebo stĺpca alebo celú tabuľku.
Pomocou controlu môžem označiť aj jednotlivé bunky, čiže podržím control a chcem označiť napríklad túto bunku, túto, túto a celú tabuľku. Funguje to podobne aj napríklad vo Worde, keď označujete texty alebo vo windovse, keď označujete jednotlivé súbory alebo adresáre.
Niekedy budete chcieť označiť aj cele riadky a stĺpce. Najjednoduchším spôsobom je kliknúť sem hore na stĺpec ktorý chcete označiť, keď podržíte control môžete označiť zároveň aj ďalšie stĺpce. Označovanie funguje aj pomocou shiftu. Označené časti sa vždy farebne zvýraznia a úplne rovnako ako so stĺpcami to funguje aj s riadkami.
Ak chcete označiť celý riadok dá sa to aj tak, že označíte niektorú bunku v tom riadku a podržíte shift a medzeru. Označenie stĺpca funguje podobne. Musíte však stlačiť CONTROL s medzerou.
Existuje viacero spôsobov ako môžete označiť celú tabuľku. Kliknete na prvú bunku, podržíte tlačidlo myši a ťaháte po diagonále až na samý koniec tabuľky. Druhy spôsob je, že označíte hociktorú bunku v tabuľke a stlačíte klávesovú skratku control a A. Tretím spôsobom je, že si označíte prvú bunku v tabuľke podržíte klávesu shift a kliknete na poslednú bunku . Sami si vyberte, ktorý spôsob je pre vás najľahší. Ja používam pre menšie tabuľky väčšinou označovanie myšou. Ak mám naozaj veľkú tabuľku zvyčajne ju označujem klávesovou skratkou control A.
Skupinu buniek môžete aj nazvať nejakým pomenovaním, ktoré si ľahko zapamätáte. Označím si všetky bunky a tu hore do tejto kolónky zadám názov pre skupinu buniek, ktorú mám práve momentálne označenú. Je to tabuľka s rozvrhom hodín, takže ja si dám napríklad názov rozvrh. Potvrdím enterom. A Hotovo. teraz si od značím bunky a niekedy v budúcnosti keď s nimi budem potrebovať rýchlo pracovať stačí keď napíšem do tej istej kolónky rozvrh a potvrdím enterom a označia sa mi opäť všetky bunky. Pravdupovediac toto je veľmi často nevyužívam, pretože tabuľky si často krát dopĺňate alebo presúvate, nehovoriac o tom, že si musíte zapamätať text, s ktorý ste ich pomenovali. Jednoduchšie je podľa mňa označiť si bunky inými spôsobmi ako textovým názvom, ale samozrejme ak sa vám to páči, môžete to kľudne využívať. Keď sa prepnete do karty vzorce, tak pomocou správcu názvov si môžete pozrieť všetky názvy skupín buniek, ktoré ste si zadali. Čiže ja mám momentálne len jedinú skupinu, ktorú som nazval rozvrh.
Špecifické bunky sa dajú označovať aj pomocou skratky control G. Zobrazí sa nám takéto okno a keď vyberieme špeciálne, zobrazí sa nám takáto ponuka. Vyberieme, čo chceme označiť, môžeme si nechať označiť len napríklad bunky, ktoré obsahujú komentár, alebo vzorce to všetko sa naučíme neskôr, môžeme nájsť poslednú bunku alebo označiť všetky prázdne bunky. Ak napríklad chceme zmeniť pozadie na všetkých prázdnych bunkách, necháme si ich označiť, a tu na karte domov zmeníme pozadie na oranžové napríklad.
Poďme ďalej. Ak mam označenú niektorú z buniek tabuľky, môžem sa veľmi rýchlo presunúť na začiatok, alebo koniec riadka alebo stĺpca. Podržím control a dám šípku vľavo, control a šípka vpravo funguje podobne. Presuniem sa myšou opäť dostrelu tabuľky. Control šípka hore ma posunie na začiatok stĺpca a control a šípka dole na koniec.
Tak čo poviete, je toho zatiaľ naozaj dosť. Ja verím že stíhate a nejdem príliš rýchlo. Ak niečo na prvý krát neviete pochopiť, nebojte sa je to úplne normálne. Kľudne si kurz pretočte dozadu alebo si vyskúšajte, čo ukazujem na priloženom cvičnom súbore.

Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: