3.3 Kopírovanie
Prepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Najväčšou výhodou akú má Excel je to, že spraví veľkú časť veci za vás. Mnohé rutinné úkony nebudete musieť opakovať, čo vám ušetrí veľké množstvo času. Pomôže vám pritom napríklad aj kopírovanie, ktoré si predstavíme teraz a automatické vypĺňanie, ktoré vám predstavím v nasledujúcej lekcii.
Ako som už naznačil často budete pracovať s dlhými údajmi, budete musieť prepisovať celé tabuľky, či už z iného súboru alebo z internetu. Nemusíte to však robiť ručne, pretože Excel to vie spraviť cele za vás. Existuje viacero spôsobov ako môžete niečo skopírovať. Postup je však vždy rovnaký. Musíte Excelu povedať, čo chcete kopírovať, musíte mu povedať, že to chcete skopírovať a nakoniec mu musíte povedať kam to má skopírovať.
Ako teda poviete Excelu, čo ma skopírovať? Veľmi jednoducho tak, že to označíte. To sme sa už naučili. Takže povedzme, že potrebujete skopírovať túto tabuľku. Označíte si ju celú myšou alebo nejakou klávesovou skratkou.
Kopírovanie vkladanie a vystrihnutie nájdete na karte domov hneď v prvej skupine tlačidiel. Kopírovanie je tu. Dajte si pozor, aby ste klikli do stredu, ak kliknete na túto šípku zobrazí sa vám ponuka, či chcete kopírovať ako text alebo obrázok. Čiže dáme tabuľku kopírovať. Všimnite si, že cela tabuľka sa nám takto pekne vysvietila. To znamená iba toľko, že obsah bol uložený do prechodnej pamäte. S tým sa však vôbec nemusíte zaoberať. Ďalším krokom je, že musíte povedať Excelu kam to chcete skopírovať. Najjednoduchšie mu to povieme tak, že klikneme na nejakú bunku. Pozor neoznačujte celú plochu, stačí označiť len jednu bunku a Excel si správne domyslí, že to bude začiatok našej novej tabuľky. Teraz stlačte tlačidlo prilepiť, ktoré sa nachádza hneď vedľa tlačidla kopírovať a hotovo. Tabuľka je skopírovaná.
Čo však spravíte, keď chcete pôvodnú tabuľku len presunúť z jedného miesta na iné a nepotrebujete spraviť kópiu? Postup je veľmi podobný. Tabuľku si opäť označte myšou. Ale tento krát stlačíte vystrihnúť namiesto kopírovať. To sú tieto nožnice. Znova sa nám pôvodná tabuľka vysvietila. Ale pozrite, čo sa stane teraz, keď ju teraz niekde prilepíme. Vytvorili sme pôvodnú tabuľku na inom mieste. Čiže sme ju len akoby preniesli na iné miesto.
Kopírovať a vystrihovať môžete jednotlivé bunky, tabuľky, celé riadky a stĺpce, obrázky, grafy, vzorce a podobne. Postup je vždy rovnaký. Najprv označíte čo chcete skopírovať, stlačíte kopírovať alebo vystrihnúť podľa toho, čo chcete spraviť číže, či chcete zachovať aj pôvodný objekt alebo nie. Kliknete kde to chcete prilepiť, čiže označíte miesto alebo bunku a stlačíte tlačidlo prilepiť.
Kopírovanie a vystrihovanie sa využíva v Exceli a nielen v Exceli veľmi často. Takže samozrejme máme k tomu aj vaše obľúbené klávesové skratky. Tieto by ste sa naozaj mali naučiť lebo sa využívajú pomerne často a platia aj v mnohých iných programoch. Čo sa týka Officu platia všade. Word Excel, PowerPoint, Outlook,One Note. Čiže kopírujeme pomocou control C, vystrihujeme pomocou control X a prilepujeme pomocou control V. X, C a V sú na klávesnici hneď vedľa seba, pokúste sa to nejako zapamätať, uľahčí vám to pracú. Čiže vyskúšajme si to. Označím tabuľku, stlačíme control C, tabuľka sa nám skopírovala do pamäte, označíme, kde chceme tabuľku skopírovať a stlačíme control V čiže prilepiť. Vrátime sa o krok späť pomocou tohto tlačidla alebo control Z. A vyskúšame si ešte aj vystrihovanie. Označíme znova tabuľku, ale teraz dáme control X. Označíme, kde ju chceme prilepiť a stlačíme control V.
Čiže ešte raz. Zapamätajte si, že keď chcete niečo kopírovať, použijete control C pre kopírovanie a control V pre prilepovanie. Ak to chcete len presunúť použijete control X pre vystrihnutie a znova control V pre prilepenie.
Kopírovať alebo vystrihovať a presúvať sa dá v Exceli ešte aj iným spôsobom. Označím si tabuľku, ktorú chcem presunúť. Teraz kurzorom myši prejdeme na okrajovú časť, pozor nie na tento malý čierny štvorec. Všimnite si, že kurzor myši sa nám zmenil na takéto štyri šípky. Chytíme myšou a prenesieme na iné miesto. Tabuľka sa nám presunula. Podobným spôsobom sa dá aj kopírovať. Ideme o krok späť pomocou control Z. Opäť si označíme tabuľku prejdeme na okraj, tento krát však podržíme klávesu control chytíme a prenesieme. Na kopírovanie, vystrihovanie a prilepovanie sa dá využiť viacero spôsobov, je opäť len na vás ktorý spôsob si osvojíte.
Teraz sa pokúsim skopírovať špeciálnu tabuľku. Tato tabuľka je naformátovaná. Zmenené je pozadie, farba písma, typ písma, veľkosť písma a riadok je širší ako štandardný riadok a stĺpce sú niektoré užšie. Opäť skopírujem klasicky pomocou control C alebo tlačidla na kopírovanie. Teraz sa môže stať, že potrebujete skopírovať len hodnoty. Čiže nepotrebujeme, aby nová tabuľka bola žltá, nepotrebujeme mať iné písmo a farbu písma a podobne. Zaujíma nás len, čo je v bunkách napísané. Ak by som stlačil control V alebo tlačidlo na prilepenie, skopírovala by sa mi aj časť formátovania buniek ako farba, veľkosť a typ písma farba pozadia, ja to však nepotrebujem takže idem naspäť, opäť dám skopírovať tabuľku. Označím kde ju chcem vložiť a kliknem na malý trojuholník pod tlačidlom na prilepovanie. Zobrazí sa mi ponuka ako chcem prilepiť tabuľku, ktorú mám skopírovanú. Tu máme veľa možnosti. Všimnite si, že všetko funguje dynamicky. To znamená, že keď prejdete myšou ponad tlačidlá, Excel vám ukáže konečný výsledok ako bude vaša tabuľka prilepená. Môžem ju napríklad prilepiť ako obrázok. Pracovať s obrázkami sa však naučíme až neskôr. Sú tu aj ďalšie možnosti, ale ja potrebujem prilepiť túto tabuľku len s hodnotami takže ju prilepím pomocou tohto tlačidla. Ako vidíte skopíroval sa mi len samotný text bez formátovania.
Ešte vám ukážem jeden spôsob prilepovania, ktorý vám môže niekedy prísť vhod. Máme opäť rovnakú tabuľku ale potrebujeme prehodiť stĺpce s riadkami takže tento riadok sa mi dá do tohto stĺpca, tento riadok do tohto stĺpca a tak ďalej. Chcem urobiť to vlastne to, že prehodím riadky za stĺpce. To sa v Exceli nazýva prilepovanie transponovaním. Dám kopírovať tabuľku a tu dole ju dám prilepiť mohol by som vybrať z tejto ponuky transponovať. Ale ja vám ukážem ešte jednu možnosť. Keď niečo prilepíte klasickým spôsobom, ja som použil klávesovú skratku control V, pod prilepenou tabuľkou sa vám zobrazí takáto ikonka, keď si ju rozkliknete zistite, že to je presne ta istá ponuka ,ktorú by ste našli aj tu hore. Bohužiaľ už nemáme dynamický náhľad takže nevidíme ako bude naša tabuľka vyzerať. Ale vieme, že potrebujeme vybrať transponovanie. Hotovo, nemusel som všetky údaje pracne prepisovať. Prvý riadok máme tu ako prvý stĺpec. Druhý riadok tu máme ako druhy stĺpec a tak ďalej.
Kopírovanie by sme mali zmáknuté a ideme na automatické vypĺňanie.

 • Iveta Brázdovičová 5.11. 2013

  Dobrý deň, chcela by som ovládať aj ostatné kapitoly /4 až 11/ online kurzu excel. Čo treba urobiť, aby som k nim mala prístup? Ďakujem.

  Odpovedať
  • Peter Hanustiak 5.11. 2013

   Dobry den, tie lekcie uz nie su online. Musite si ich zakupit na DVDcku

   Odpovedať
Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: