3.4 Automatické Vypĺňanie
Prepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Automatické vypĺňanie je jedna z mojich najobľúbenejších súčasti Excelu. Tato jednoduchá pomôcka vám dokáže ušetriť nespočetné množstvo času, predovšetkým, keď ju použijete so vzorcami. Predstavte si, že potrebujete vyplniť údaje, ktoré sa opakujú alebo majú nejakú logickú postupnosť. Nemusíte ich zadávať sami ručne, Excel vám ich pomôže zadať, stačí len vedieť ako na to. Takže poďme si to ukázať.
Máme otvorený prázdny zošiť. Často krát budete písať do Excelu nejaké opakujúce sa postupnosti. Napríklad názvy dni. Stačí keď vyplníme prvý deň. Začneme pondelkom. Potvrdím bunku tým, že stlačím control enter, aby mi zostala označená. Všimnite si, že v pravom dolnom rohu je taký malý čierny štvorec, ktorý sme už raz spomínali. Chyťte tento štvorec myšou a potiahne smerom nadol. Pozrite sa, Excel správne odhadol, že chcete písať názvy dni a vyplnil ich za vás. Toto funguje samozrejme nielen vertikálne čiže po stĺpcoch ale aj horizontálne čiže po riadkoch. Samozrejme nemusíte začať pondelkom ale môžete začať aj ktorýmkoľvek iným dňom. Skúsme si to. Napíšeme streda. Potvrďte opäť control a enter. Chytíme za malý štvorec vpravo dole a ťaháme po riadku. Štvrtok, piatok, sobota a tak ďalej. Idem o dva kroky späť a ukážeme si aké iné rady Excel pozná.
Skúsme teraz napísať “Po” ako skratku pre pondelok. Opäť chytíme a ťaháme a Excel nám doplní skratky názvov ďalších dní čiže ut ako utorok st ako streda a tak ďalej.
Podobne vie Excel pracovať aj s mesiacmi. Opäť nemusíme začať s januárom, ale dáme si ako prvý napríklad jún. Chytím za štvorec a ťahám. Excel mi automaticky vyplní názvy ďalších nasledujúcich mesiacov. Veľmi rýchle a jednoduché, nemusím ich písať ručne, keď ich potrebujem.
Na automatické vypĺňanie sa však najčastejšie používajú čísla alebo aj vzorce, vzorce si však ukážeme až neskôr. Poďme si teraz ukázať ako to funguje s číslami. Napíšeme nejaké číslo napríklad šesť. Chytíme za štvorec ťaháme. Ako vidíte Excel doplnil šestky podľa vzoru prvej bunky aj do ostatných buniek. Niekedy však budete potrebovať čísla pripočítavať. Čiže napríklad máte nejaký cenník a potrebujeme si každý tovar označiť číslom. Začneme jednotkou. Opäť chytíme malý štvorec, ale teraz však podržíme klávesu control. Všimnite si tu malú ikonu krížika ta nám zobrazila, pretože sme podržali klávesu control a značí, že budeme pripočítavať čísla a opäť ťaháme pokiaľ chceme a pustíme tlačidlo myši. Excel nám spravil takúto peknú postupnosť.
Niekedy však budete potrebovať pripočítavať nie po jednej ale po dvoch, troch alebo piatich. Napíšem do prvej bunky nulu a do druhej päť. Tento krát si však označím obidve bunky pomocou myši chytím za malý štvorec a ťahám. Excel zistil, že medzi prvými dvoma bunkami, ktoré som mal označené, bol rozdiel päť takže ďalšie čísla doplnil podľa logickej postupnosti a do každej ďalšej bunky pripočítal plus päť.
OK to by sme mali. Ale čo ak potrebujeme nie pripočítať 5, ale iba vyplniť všade striedajúcu sa nulu s päťkou. Opäť napíšem nulu do druhého riadku päťku. Označím si obidve bunky. Tento krát však podržím klávesu control, chytím za malý štvorec a ťahám. Ako vidíte Excel doplnil všade striedajúce sa nuly s päťkami.
Podobné niečo sa dá využiť nielen s dňami, mesiacmi a číslami ale aj s rôznymi textami. Povedzme, že potrebujete z nejakého dôvodu, aby sa vám dookola opakoval nejaký text. Napríklad jablko, hruška a slivka. Označíme všetky tri bunky, chytíme za štvorec a ťaháme tento krát tu nie je matematický logická postupnosť , takže nemusíme držať control. Pustíme a Excel nám vyplnil tieto tri texty, ktoré sa postupne opakujú.
V Exceli si môžete definovať aj vlastne zoznamy. Stačí keď pôjdete do karty súbor, možnosti, vyberiete rozšírené a dole nájdete tlačidlo upraviť vlastné zoznamy. Vidíme že Slovenská verzia Excelu má prednastavené už niektoré zoznamy, ktoré sme si pravé ukázali čiže dni, skratky dní, čísla a mesiace. My si však vytvoríme vlastný zoznam. Povedzme, že často budete zadávať slovenské kraje. Prednastavíte si ich teda do nového zoznamu tak, že ich vpíšete pod seba. Bratislavský kraj, Trnavský kraj, Nitriansky kraj, Banskobystrický kraj, Prešovský kraj a na koniec Košický kraj. Ako ste si všimli ja opäť nepoužívam diakritiku, aby som písal rýchlejšie, vy však samozrejme môžete. Stlačím tlačidlo pridať. Nový zoznam sa nám vytvoril. A potvrdím OK. Vyskúšame teda, či nový zoznam funguje. Zadám Bratislavský kraj, použijem automatické vypĺňanie a Excel mi automaticky doplní ostatné kraje podľa toho ako som ich zadal do zoznamu. Podobne si môžete vytvoriť nejaký iný vlastný zoznam textov, ktorý budete často využívať.

  • alla 17.1. 2014

    pozri príspevok, či pomože ti v robote.

    Odpovedať
Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: