1.2 Otvorenie a Ukončenie OutlookuPrepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Všetci, čo už videli prvý kurz Excel 2010, teraz prosím POZOR! Zastavte túto lekciu a preskočte na ďalšiu.

OK, teraz tu zostali už len tí, čo nevideli môj prvý kurz. Chcem sa vás teraz opýtať, prečo?
Nie, nie, nemusíte sa báť. To bol len taký môj malý žartík na uvoľnenie na začiatok. Teraz sa naučíme ako sa Outlook otvára a zatvára. Všetci, čo majú Windows 7 alebo staršiu verziu, stačí, keď kliknete dole na ponuku „Štart“, vyberiete všetky programy, Microsoft Office a Outlook 2010.

Pokiaľ otvárate Outlook po prvý krát, nabehne vám takéto okno. Je to úvodné okno, ktoré slúži
na nastavenie pošty. Zatiaľ ho môžeme kľudne vypnúť, dostaneme sa k nemu neskôr, potom,
čo sa naučíme, ako vlastne emaily fungujú. Nemusíte sa vôbec báť ho zatvoriť. Tramtadadaaa, takto nejako Outlook vyzerá. Všetko si predstavíme trošičku neskôr. Ešte vás naučím, ako sa Outlook zatvorí. Zatvorí sa týmto tlačidlom vpravo hore.

Teraz stlačte klávesu „Štart“. Na klávesnici sa nachádza hneď vedľa ľavého tlačidla „Control“. Pokiaľ máte veľmi, veľmi starú klávesnicu, tak tlačidlo „Štart“ na nej mať nebudete. Vyzerá ako také OKNO, čo vlastne znázorňuje logo Windowsu. Otvorila sa nám opäť ponuka „Štart“. Kurzor máme nastavený do vyhľadávania. Môžeme začať písať Outlook. Napísal som O a už mám Outlook, v priebežných výsledkoch vyhľadávania hneď, ako prvý. Klikneme naň a otvorí sa nám.

Ja budem celý kurz ukazovať vo Windows sedmičke. Sedmička už nie je najnovšia, pretože existuje už aj Windows 8. Pre všetkých tých, čo mi neveria, tu mám dôkaz. Toto je Windows 8
a Outlook si spustíte podobným spôsobom, ako v starších verziách Windows. Kliknete úplne vľavo dole na ponuku „Štart“, ktorú nevidíte, ale je tam. Nabehne nám takáto krásna obrazovka.

Mimochodom, všetci tí, čo teraz rozmýšľate, že si upgradujete svoj počítač z Windows 7 na Windows 8, tak vám uľahčím vaše rozhodovanie – nerobte to! Vývojári z Microsoftu si museli asi vypiť, keď programovali Windows 8, a to som to ešte celkom pekne povedal. Windows 8
je čudesný systém, akási zmes verzie pre tablety a počítače. A poviem vám, že nie som sám,
čo to tvrdí. Ale samozrejme, je to na vás. Windows 8 má oproti sedmičke aj svoje výhody,
ale to už teraz nejdem rozoberať. Tu máme zoznam našich programov, stačí keď vyberiem Outlook a spustí sa. Poďme však nazad do našej starej dobrej Windows sedmičky.

Outlook môžeme kedykoľvek minimalizovať, týmto tlačidlom, na spodný panel. A kedykoľvek
si ho vrátiť späť. Teraz je Outlook natiahnutý na celý môj monitor. Týmto tlačidlom si ho môžeme zmenšiť do okna. Ak chytíte okno za kraje, môžete zmeniť šírku, alebo výšku, prípadne chytíte myšou za roh, a môžete naraz meniť aj šírku, aj výšku. Ak okno chytíte v tejto časti, kde nič nie je, môžete si okno presunúť kdekoľvek potrebujete.

Ďalšia možnosť je presunúť okno na ľavý koniec monitora, vtedy sa vám Outlook natiahne presne na ľavú polovicu vášho monitora. A podobne to môžete spraviť aj s hocijakým iným programom. Otvorím si Internet Explorer, ale funguje to aj s priečinkami napríklad.

Ale teraz použijem klávesovú skratku „Štart“ a „vpravo“. Takže podržím klávesu „Štart“
a stlačím „šípku vpravo“. Hotovo, mám dve okná natiahnuté na celý monitor. Naspäť ich dostanem veľmi jednoducho. Stačí, keď chytím hore a potiahnem niekam do stredu.
Podobne môžem potiahnuť aj na samý vrch a vtedy sa mi okno maximalizuje. Takže, naučili sme sa prvé klávesové skratky. Tieto platia, bohužiaľ, len pre Windows 7 a Windows 8.

Mám označené myšou toto okno.
Podržím „Štart“ a „šípka vľavo“. „Štart“ a „šípka vpravo“ ma dostane nazad.
„Štart“ a „šípka vpravo“, „Štart“ a „šípka vľavo“.
„Štart“ a „šípka hore“ nám okno maximalizuje.
A „Štart“ a „šípka dole“ opäť vráti nazad.
Toto je docela užitočné si zapamätať, najmä, ak ste taký psycho človek ako ja, pretože ja mám väčšinou otvorených aspoň 10 rôznych okien naraz,
s ktorými sa pokúšam pracovať súčasne, aj keď sa mi to nie vždy úspešne darí.
Neviem ako často budete pracovať s Outlookom. Ja osobne využívam Outlook veľmi, veľmi často. Mám ho vždy otvorený skoro celý deň. A preto ho mám pripnutý tu, na spodný panel.
Stačí, že kliknete pravým tlačidlom a vyberiete „Pripnúť“. Teraz, keď Outlook zavriete, zostane vám na spodnom paneli a kedykoľvek ho môžete otvoriť. Pripnutie si môžete zrušiť podobným spôsobom. Kliknete pravým tlačidlom a vyberiete „Zrušiť pripnutie“.

 • zuzana pompova 12.4. 2015

  POP3 port – 995

  Odpovedať
 • zuzana pompova 12.4. 2015

  SMTP port – 587

  Odpovedať
 • zuzana pompova 12.4. 2015

  POP3 server – pop3.azet.sk

  Odpovedať
 • Ján Dvorský 10.7. 2014

  Zatiaľ som si nemohol pozrieť žiadne video , keďže sa mi namiesto videa sa mi objavuje text :
  Error loading player:
  No playable sources found

  Odpovedať
  • Peter Hanuštiak 17.7. 2014

   vyskusajte si to otvorit v inom webovom prehliadaci

   Odpovedať
 • Jan Dvorsky 10.7. 2014

  Zatiaľ som si nemohol pozrieť žiadne video , keďže sa mi namiesto videa sa mi objavuje text :
  Error loading player:
  No playable sources found

  Odpovedať
Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: