1.3 Ako Fungujú EmailyPrepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Väčšina ľudí berie email ako neoddeliteľnú súčasť života. Považujú to za niečo naozaj potrebné, čo sa jednoducho používa, ale vôbec sa nezamýšľajú nad tým, ako email vlastne funguje. Povedzme, že toto som ja a toto je nejaký človek, napríklad Bill Gates. Chcem odoslať Billovi email, sadnem si za počítač, spustím Outlook, napíšem email a email sa odošle priamo Billovi
do jeho počítača. Nesprávne. Celkom takto to nefunguje.

Určite ste si už všimli ako vlastne vyzerá štandardná emailová adresa. Každý email sa skladá
z prvej časti, to je napríklad vaše meno alebo prezývka, ďalej je zavináč, za zavináčom nasleduje názov servera, v názve servera je vždy bodka a za bodkou doména. U nás sme najčastejšie zvyknutý na domény ako sk, com alebo cz.
Takže napríklad moja emailová adresa vyzerá takto: info@office2010.sk
Keď odosielam email, neodosielam ho priamo Billovi. Môj email sa z môjho Outlooku odošle najprv na môj server. Môj server ho odošle na Billov server a keď sa Bill pripojí so svojim emailovým klientom, napríklad s Outlookom, bude si môcť prečítať môj email, ktorý je uložený u neho na serveri.

Existujú tri základné druhy nastavenia emailov – POP3, IMAP a Microsoft Exchange. POP3 je najstarší typ a funguje takto:
Povedzme, že som dostal na môj server email od niekoho. Zapnem si doma Outlook a pozriem si poštu. Email sa stiahne zo servera ku mne, do môjho počítača a zároveň sa vymaže zo servera. Teraz si vravíte, OK môže byť, takto je tu super. NIE JE. Teda je to ok, ale len keď pristupujete na mail len z jedného počítača. Ľudia však dnes pristupujú z viacerých počítačov, resp zariadení. Ja si chcem prečítať môj email nielen z domu, ale aj z práce, poprípade z môjho telefónu.
Pri protokole POP3 už však takúto možnosť nebudem mať, pretože email sa zo servera zmazal. Preto vám radím, pokiaľ váš server podporuje aj IMAP radšej používajte IMAP, namiesto POP3. Nebojte, všetko si za malú chvíľu ukážeme.
IMAP, na rozdiel od POP3, necháva všetky emaily uložené na serveri. Takže môžete na svoj email pristupovať z viacerých počítačov a zariadení. Všade uvidíte všetky emaily, čo ste dostali, ale aj tie, čo ste odoslali. Takže toľko k POP3 a IMAP.

Existuje jeden typ emailových serverov, čo využívajú predovšetkým firmy. Tieto servery
sa volajú Microsoft Exchange. Je to asi najrobustnejšia platforma. Funguje podobne ako IMAP, čiže emaily necháva uložené na serveri. Okrem toho však vie pracovať s navzájom prepojenými kalendármi, kontaktmi, emailami a ďalšími vecami.

Pointou celej tejto lekcie však bolo: Ak máte možnosť výberu, radšej použite IMAP alebo Microsoft Exchange a snažte sa vyhnúť protokolu POP3.
Teraz, keď už sme si prešli základy, sa môžme pozrieť, ako si môžeme nastaviť našu poštu.

Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: