1.5 Pracovné Prostredie OutlookuPrepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Tak, vážení. Teraz konečne začíname pracovať s Outlookom. Najprv si predstavíme pracovné prostredie, čo sa kde nachádza. Tejto lekcie som sa trošku obával, lebo je toho naozaj veľa. Outlook je proste organizovaný chaos. Poďme na to.

Pracovné prostredie Outlooku sa skladá z niekoľkých častí. Vpravo hore máme tri tlačidlá
na zatvorenie Outlooku, zmenšenie okna alebo minimalizovanie okna. Vľavo hore máme tlačidlá rýchleho prístupu, tie si ukážeme neskôr. Tu sú štyri základné karty, ale niekedy ich tam bude aj viac.
Toto je základný pás s nástrojmi. Sú tu rôzne tlačidlá, tematicky rozdelené do skupín. Názov skupiny je vždy dole a jednotlivé skupiny tlačidiel sú od seba oddelené čiarou. Pri niektorých tlačidlách sa nachádza malá šípka. Keď na ňu kliknete, zobrazia sa vám ďalšie možnosti, napríklad táto šípka, alebo aj táto šípka.

Pás s nástrojmi je prepojený s kartami. Na každej karte sa nachádzajú iné tlačidlá, alebo iný pás
s tlačidlami. Prvá karta je špeciálna, je to karta „Súbor“. Tu môžete napríklad nastavovať emailové adresy, ukladať súbory alebo meniť rozličné nastavenia. Naspäť sa môžete dostať buď klávesou „Escape“ alebo sa jednoducho prepnete na ktorúkoľvek z kariet.

Vľavo sa nachádza navigačná tabuľa. Tá je rozdelená do dvoch častí. Hore máte zoznam vašich emailových priečinkov. A naspodu sa môžete prepínať medzi emailami, kalendárom, kontaktmi, úlohami, poznámkami. Toto je zoznam priečinkov a posledné sú odkazy. Vždy keď nebudete vedieť, čo ktoré tlačidlo znamená, stačí že naň prejdete myšou a necháte myš chvíľu stáť.
Zobrazí sa vám malá pomoc. Takže napríklad, toto je tlačidlo pre poznámky a má klávesovú skratku „Ctrl + 5“.
Ináč, ak by ste chceli, tak môžete si túto spodnú časť natiahnuť myšou, keď chytíte za túto predelovaciu čiaru. Tieto tri tlačidlá sa vám presunú sem, k ostatným. Alebo kedykoľvek si to môžete vrátiť nazad.

Nechcem veľmi predbiehať, ale ukážem vám, aspoň narýchlo, ako fungujú tieto tlačidlá. Môžete sa nimi prepínať medzi poštou, kalendárom, kontaktmi, úlohami a poznámkami. Všimnite si,
že celá táto plocha s tlačidlami sa vám zmení.
Takže, keď budete potrebovať pracovať s kalen-dárom, pôjdete sem.
Keď budete chcieť pridávať kontakty, pôjdete sem, keď si budete chcieť prečítať emaily, alebo poslať email, pôjdete sem.

Poďme však ďalej. Tu máte emaily, vpravo od nich je tabla na čítanie, kde je zobrazený email, ktorý máte práve označený, dole je panel osôb. Úplne vpravo je panel s úlohami. Tu je kalendár
a jednotlivé úlohy.

Posledné prvky sú úplne dole. Toto je stavový riadok a úplne vpravo dole sa nachádza lupa
na približovanie a odďaľovanie. Približovať a odďaľovať si môžete email, ktorý práve čítate.
Ak sú písmená pre vás príliš malé alebo naopak veľké, môžete použiť aj tlačidlá „Plus a mínus“
po bokoch. Alebo toto tlačidlo, kde si môžete úplne presne nastaviť percento priblíženia.
Ak prejdete myšou na tablu na čítanie a podržíte klávesu „Control“ na klávesnici, tak koliečkom myši si môžete veľmi rýchlo priblížiť alebo oddialiť email, ktorý práve čítate.
Ako vidíte, je toho dosť. Nebojte sa, postupne si pomaličky všetko vysvetlíme a ukážeme.

 • Radoslav Horodník 8.11. 2013

  Som spokojny,je to podrobne vysvetlene. Verim, ze mi to pomoze v blizkej buducnosti. Odporucam dalej 🙂 Dakujem

  Odpovedať
 • Anton Sklenka 17.8. 2013

  Outlook sa mi páči svojou prehĺadnosťou, ale mám k nemu výhrady.Postupne naberá na MBytoch, ktorými zaťažuje systémový disk “C”, a keď sa tento z nejakej príčiny poškodí, systém sa zrúti, všetky dáta email-ov sa nenávratne stratia a je po paráde.Chcem sa spýtať: Je možný spôsob, aby si on pracovné dáta outlooku ukladal a narábal s nimi na inom disku, ako napr.iné programy(Word a pod.) si môžu Moje dokumenty presťahovať na iný disk a na ňom s nimi fungovať? C disk je možné takto z času na čas zálohovať a obnovovať bez závislosti na pracovných dátach outlooku (obnovením sa stratia novšie dáta outlooku).

  Odpovedať
  • Peter Hanuštiak 18.8. 2013

   Pravdepodobne mate nastaveny protokol POP3. Lepsie by bolo si to zmenit na IMAP a stare emaily zalohovat aj na serveri. Pozrite si lekciu 1.3. Ak budete chciet zmenit POp3 na IMAP napiste mi a poslem vam nejaky navod.
   Ak chcete len zmenit kde Outlook zalohuje vase subory, chodte do karty subor, zalozka informacie, pod “Informacie o konte” si zvolte vase konto, nastavenie kont, nastavenie kont, na zalozke email si zvolte svoje emailove konto a dajte zmenit priecinok.

   Odpovedať
Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: