2.1 Pridávanie KontaktovPrepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Možnože ste si mysleli, že začneme hneď zhurta a vrhneme sa na samotné emaily, ale ako prvé
si najskôr ukážeme kontakty. Niektorí z vás možno ešte zbierajú papierové vizitky, alebo si píšete kontakty niekam na papier, do zápisníka alebo adresára. Veľa ľudí (teraz sa priznám, takto verejne, že vrátane mňa). Veľa ľudí ma zopár kontaktov v telefóne, zopár vo vizitkách, ostatných v počítači v jednom, druhom, treťom programe, emaily, na sociálnych sieťach. Tých možností, kde môžete mať informácie o ľuďoch, je proste mnoho. Ak sa náhodou sami odhodláte,
že si spravíte svoju vlastnú centrálnu databázu kontaktov, tak jedno z najlepších riešení je vložiť si ich všetky do svojho Outlooku. Nevravím teraz len o telefónnom čísle a emailovej adrese.

V Outlooku si môžete pridávať ku kontaktom aj mnohé iné veci, ako adresu domov, adresu
do práce, telefón do práce, mobil, fax, rôzne poznámky, môžete si pridať ku kontaktu fotku.

Ďalej, čo je na outlookovských kontaktoch super, je, že sa v nich pomerne jednoducho vyhľadáva a jednoducho si ich môžete organizovať do priečinkov alebo podľa rozličných kategórií.

Poďme teda na to. Ak chcete pracovať s kontaktmi, tak dole na navigačnej tabli sa musíte prepnúť na „Kontakty“. V pravej časti vám zostal panel úloh. Ale všetko ostatné sa zmenilo. V table na čítanie mate prázdnu plochu, kde si môžete pridávať nové kontakty. A vľavo máte priečinky, do ktorých si môžete ukladať kontakty.

Do navrhnutých kontaktov sa vám budú pridávať ľudia alebo kontakty, ktorým odošlete nejaký email, ale momentálne ich ešte nemáte v kontaktoch. Napríklad, ak odošlem niekedy email na adresu info@office2010.sk, tu sa mi spraví nový kontakt. Keď potom niekedy v budúcnosti budem posielať nový email na túto adresu, napíšem prvé písmená emailovej adresy a Outlook mi dá možnosť doplniť celú emailovú adresu len „Enterom“.
Pokiaľ však nechcete, aby sa vám v tomto priečinku vytvárali automaticky nové kontakty, stačí, keď pôjdete na kartu „Súbor“, „Možnosti“ a v záložke „Kontakty“ vypnete túto poslednú možnosť.

Teraz sa prepneme na priečinok „Kontakty“ a vyskúšame si vytvoriť prvý kontakt.
Sú tri možnosti ako to spraviť.
Hore na karte „Domov“, hneď prvé tlačidlo „Nový kontakt“, zatiaľ ale zavriem.
Druhá možnosť je – pravým tlačidlom myši kliknem na voľnú plochu a vyberiem nový kontakt. Tretia možnosť je, že dvakrát kliknem ľavým tlačidlom myši niekam na prázdne miesto.
Vyberte si, ktorú možnosť budete používať, ja osobne používam najradšej toto tlačidlo.
Ku kontaktu teraz musíme zadať pár vecí. Nechám na vás, čo je pre vás podstatné a čo nie. Niekto potrebuje mať v kontaktoch telefónne čísla, niekto adresy, niekto aj aj.
Pre nás bude najpodstatnejšie asi celé meno a email. Takže zvolíme nejaké čisto náhodné meno. Napríklad Norbert Ficko. Akákoľvek podobnosť s nejakou známou slovenskou osobnosťou neexistuje alebo je len čisto náhodná.

Všimnite si, že keď sa prepnem do ďalšieho políčka, buď myšou alebo klávesou „Tab“, automaticky sa mi vyplní aj toto políčko „Zaradiť ako“, takže môj kontakt bude zaradený podľa priezviska čiarka mena. Ja som človek, čo rád volá ľudí menom, nie priezviskom, a tak si ich aj pamätám. Buď teda môžem túto možnosť priamo tu zmeniť, takže Norbert Ficko, namiesto Ficko Norbert, ale musel by som to robiť pri každom novom kontakte, čo ja nechcem. Takže zatiaľ zavriem tento ešte nevytvorený kontakt, „Nechcem uložiť zmeny“.
Idem do súboru „Možnosti“, „Kontakty“ a toto políčko zmením na „Meno, priezvisko“
a „Uložím zmeny“
.
Znova vytvorím kontakt – Norbert Ficko, a v políčku „Zaradiť“, ako mám, najprv meno a potom priezvisko. Ak kliknem myšou na meno, môžem doplniť meno o nejaké ďalšie veci, ako titul
a podobne.
OK, teraz môžem zadať spoločnosť.
Môj kamarát Norbert Ficko pracuje, napríklad v štátnej správe. Funkciu nechám prázdnu. Môžem zadať email: norbert.ficko zavináč test.sk.
Môžem ďalej zadať telefón do práce. Učíme sa, takže opäť dám nejaký vymyslený 0900 111 222. Telefón domov nepoznám, takže ho môžem zmeniť, napríklad na fax do práce 02 11 22 33 44.
A môžem ešte pridať adresu, ak chcem. Adresa domov, napríklad Hviezdoslavovo námestie 1,
Bratislava, 81102.
Môžem ešte pridať fotku. Dvakrát kliknem na obrázok, ja mám obrázok uložený na ploche, označím ho a potvrdím. Takto vyzerá môj kamarát Norbert Ficko. Môžem dať „Uložiť“ a „Zavrieť“ a nový kontakt bol vytvorený.
Jeden kontakt nám na demonštráciu stačiť nebude. Ja teraz pretočím video trošičku dopredu. Teraz mám zopár viac kontaktov, na ktorých si budeme ukazovať niektoré ďalšie veci. Opäť opakujem, akákoľvek podoba na známe osobnosti neexistuje, alebo je len čisto náhodná.

Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: