2.4 Typy SúborovPrepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Máte pár sekúnd od vašej prezentácie. Pripravovali ste si ju hodne dlho. Učili ste sa, čo budete vravieť. Celé obecenstvo čaká. Môžu to byť desiatky, alebo aj stovky ľudí. Ste nervózny, ale nakoniec sa odhodláte a vystúpite na pódium. Snažíte sa otvoriť vašu prezentáciu, keď zistíte,
že počítač, ktorý tam je, ju nevie otvoriť.
Takáto situácia je naozaj nepríjemná. Možno si vravíte, že takéto niečo je nepravdepodobné, ale poviem vám, naozaj sa to stáva, dosť často.
Táto kapitola je aj od toho, aby sme takýmto chybám vedeli úspešne predísť.

PowerPointovské prezentácie budete často odosielať iným ľuďom a niekedy budete prezentovať na cudzích počítačoch. Existujú rôzne typy súborov, do ktorých môžete uložiť svoju prezentáciu. Asi najčastejšie to pre vás budú tieto súbory – „pptx“. „Pptx“ je relatívne nový typ Power-Pointovskej prezentácie, ktorý vie otvoriť PowerPoint 2007, Powerpoint 2010 a PowerPoint 2013.

Všetky súbory, ktoré vytvoríte v PowerPointe 2010, alebo aj v novom PowePointe 2013, sa budú ukladať klasicky ako „pptx“.

Ďalším typom súboru je „ppt“. „Ppt“ je starší typ prezentácií, ktoré vedia otvoriť všetky PowerPointy – 97,2003,2007,2010 aj 2013. „Ppt“ je istota. Otvoríte ho na každom počítači, ktorý má nainštalovanú nejakú verziu PowerPointu.

Ďalej existujú súbory „PDF“. Súbory „PDF“ sa nedajú meniť, pokiaľ na to nemáte špecializo-vaný program. Dajú sa však otvoriť, napríklad v programoch „Adobe Acrobat“ alebo „Adobe Reader“, a aj v mnohých iných.

Poslednou možnosťou sú obrázkové typy – „GIF, JPG, PNG alebo BMP“. Tie by sa mali dať otvoriť na každom počítači.

Takže vieme teóriu. Ako to ale funguje v praxi. Mám vytvorenú takúto prezentáciu s názvom 1.
4 typy súborov. Už priamo tu vidím, že má koncovku „pptx“.
Karta „Súbor“.
„Uložiť ako“.
Zvolím, kam chcem nový súbor uložiť. Ja si ho dám na plochu. Názov súboru „TEST“.
Ešte tu však mám toto. Tu si môžem zvoliť, ktorý typ súboru potrebuje použiť. PPTX, PPT, PDF, alebo obrázky gif, jpg, png, bmp.

pointou je, aby ste boli na prezentáciu pripravený. Najmä, ak ide o dôležitú prezentáciu. Ak sa chcete poistiť, tak si môžete, okrem „pptx“, uložiť prezentáciu aj v inom type súboru.
Môžem vyskúšať obrázok typu „png“. Chcem exportovať všetky snímky, nielen aktuálnu snímku. Na ploche mi vznikol nový adresár. Ten, keď otvorím, mám tu viacero obrázkov. Každý obrázok je vlastne jedna snímka alebo jeden slide mojej prezentácie. Otvorím si prvú snímku.
Môj počítač otvára obrázky v programe, ktorý sa nazýva „Windows Photo viewe“, vy možno používate nejaký iný program. Pointou je, že mám uloženú celú prezentáciu v obrázkoch a môžem sa medzi nimi jednoducho prepínať.
Samozrejme, toto je len ako taká poistka, keby sa náhodou niečo naozaj pokazilo, toto je záložný plán. Vo väčšine prípadov však bude stačiť, ak si prezentáciu uložíte ako „pptx“ a zároveň
ako „ppt“.

Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: