3.3 Zarovnanie Textu a RiadkovaniePrepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Máme dve jednoduché snímky, na ktorých si ukážeme zarovnanie a riadkovanie.
Klasicky sa základný text v obsahu zarovnáva doľava. Takže, začína na začiatku ľavej časti. Označím si celý text a na karte „Domov“ máme „Zarovnanie textu“. Svieti mi toto tlačidlo.
To znamená, že text sa zarovnáva vľavo. Môžem použiť centrovanie, zarovnanie, zarovnanie vpravo alebo takéto zarovnanie, pretože sa v powerpointe veľmi často nepoužíva. Keď text z niektorého bodu presahuje do viacerých riadkov, toto zarovnanie spraví to, že ten text
sa zarovná vľavo, ale aj vpravo, takže nie je až taký kostrbatý, ako keď sa použije zarovnanie vľavo…….

Klasicky však odrážky v PowerPointe nezvyknú presahovať do ďalších riadkov, takže toto zarovnanie a toto zarovnanie je v takom prípade to isté. Okrem tohto horizontálneho zarovnania ešte existuje, samozrejme, aj vertikálne zarovnanie. Teda zarovnanie na výšku. To sa robí pomo-cou tohto tlačidla, takže hore v strede alebo dole.
Niekedy docela užitočné. Napríklad, máte len zopár krátkych bodov a celá táto časť je opticky nevyužitá. Nie je tam ani text, ani žiaden obrázok. Môžeme to skúsiť zarovnať horizontálne, aj vertikálne, na stred.
Len ak by ste nevedeli, že aj takéto niečo sa dá.

Medzi jednotlivými bodmi sú určité malé medzery. Tie texty nie sú celkom úplne nalepené
na sebe. Veľkosť týchto medzier sa dá nastaviť pomocou riadkovania. Označím si texty myšou.
Opäť na karte „Domov“. Toto tlačidlo. Riadkovanie 1; 1,5, a tak ďalej, takže vieme tie body
od seba oddialiť, ak potrebujeme.

Na prvej snímke máme obyčajný nadpis a podnadpis. Texty vieme otočiť na zvislé, ak potrebujeme. Napríklad, tento podnadpis. Viem otočiť o 90 alebo 270 stupňov, to je naopak. Teraz si ešte upravím dĺžku a šírku tohto textového pola, aby sa mi ten text pekne zobrazil. Chytím za roh a natiahnem. Teraz, keď prejdem myšou na niektorý z okrajov, zmení sa mi kurzor myši. Sledujte. A môžem niekde toto textové pole preniesť, napríklad na kraj strany. Dobre, uznávam, toto bol taký chabý pokus. Nevyzerá to bohvieako, ale skrátka, chcel som vám ukázať, ako funguje otočenie textu.

V tejto časti sme si ukázali ako funguje horizontálne a vertikálne zarovnanie textu…… riadkova-nie…..a otočenie písma.

Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: