2.2 Karty a pásyPrepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Mám otvorený nový, prázdny zošit a ideme si ukázať, čo všetko vo Worde nájdeme. Word 2010 má veľmi podobné rozostavenie, ako aj ostatné programy z balíka Office 2010. Vpravo hore, tri tlačidla, ktoré už poznáme. Zavretie Wordu, zmenšenie okna alebo minimalizovanie okna. ……
Tu hore máme názov súboru, ktorý máme práve otvorený.
Nový, prázdny dokument ma názov „Dokument1“ alebo „Dokument 2“, „Dokument 3“ a tak ďalej. Podľa toho, koľko nových dokumentov ste otvorili. Tu je skupina tlačidiel – rýchly prístup, tie si ukážeme až na samý záver kurzu.

Tu je sedem základných kariet, medzi ktorými sa môžete prepínať myšou. Na každej karte
sa nachádzajú rôzne tlačidla na tejto ploche, ktorá sa nazýva „Pás s nástrojmi“. Na páse
s nástrojmi sú tlačidlá tematicky rozdelené do skupín. Takže, toto je skupina „Schránka“,
táto skupina sa volá „Písmo“ a tak ďalej.

Skupiny sú oddelené od seba takouto zvislou čiarou. Niektoré skupiny majú naspodku vpravo takéto malé tlačidlo, ktoré vám dá nejaké dodatočné možnosti. Ak má nejaké tlačidlo pri sebe takúto šípku, môžete si ňou rozkliknúť viacero možností, napríklad tu alebo tu.
Na každej karte sú teda nejaké tlačidlá.

Prvú kartu „Domov“ budete používať najčastejšie. Môžete pomocou nej kopírovať a vkladať texty, formátovať písmo, nastavovať odseky, robiť úpravy a nastavovať štýly.

Druhú kartu „Vložiť“ budete používať na vkladanie rozličných vecí, ako napríklad strany, tabuľky, ilustrácie, prepojenia, hlavičky päty a ďalšie. Nebojte sa, všetko si ukážeme neskôr. Teraz chcem, aby sme si len v rýchlosti prebehli, čo všetko tu nájdeme.

Na karte „Rozloženie strany“ budeme nastavovať vlastnosti celej strany nášho dokumentu, takže aké široké máme okraje okolo textu, pozadie strany, veľkosť papiera a podobne.

Kartu „Referencie“ použijeme na vloženie obsahu. To je veľmi šikovná vecička a na vkladanie rôznych poznámok, citácií, bibliografie, popisov a odkazov.
Korešpondencia sa používa na hromadnú korešpondenciu, tu si ukazovať nebudeme.

Ďalej v „Revízii“ sa dajú napríklad opravovať chyby v textoch, sledovať zmeny vykonané v dokumente.

Poslednou je karta „Zobraziť“, na ktorej si nastavíte zobrazenie dokumentov, priblíženie textu lupou a máme tu napríklad aj Mara.

Prvá karta je karta „Súbor“. Tá je špeciálna a ukážeme si ju celú v nasledujúcej kapitole. V strede máme samozrejme náš otvorený dokument, môžeme sa presúvať smerom hore a dole, pomocou kolieska na myši, alebo pomocou lišty vpravo. Keď chytíte za tento obdĺžnik a ťaháte myšou, tak sa po dokumente môžete pohybovať a zároveň mate aj zobrazené, na ktorej strane sa nachádzate. Ja mám tri strany v dokumente a momentálne sa nachádzam na druhej strane. Môžete použiť aj šípky hore ……a dole……….., respektíve sú tu aj dvojíte šípky, tými sa posúvate po celých stranách.

Ak sú písmenka pre vás príliš malé na čítanie, alebo naopak príliš veľké, môžete použiť „Lupu“. Priblížime si dokument alebo oddialime. Ak máte veľký monitor alebo máte text oddialený
natoľko, že sa vám zmestí na váš monitor viacej strán, Word vám ukáže namiesto jednej viacero strán. Približovať a odďaľovať sa dá aj týmito tlačidlami po stranách.
Keď klikneme na toto číslo , zobrazí sa nám okno, kde si môžete určiť priblíženie alebo manuálne nastaviť, napríklad na 120 percent. Ja budem štandardne používať v kurze priblíženie na 100 percent…………..

Hneď vedľa máme rôzne „Zobrazenia“ dokumentu, tie si ukážeme až neskôr.
A vľavo dole vidíme, na ktorej strane sa nachádzame. Dokument ma X strán, my sme momen-tálne na XY.

Ďalej, dokument, ktorý máme práve otvorený, má xy slov. Tento stavový riadok si môžete prispôsobiť, stačí kliknúť pravým tlačidlom na prázdne miesto a môžete si zapnúť alebo vypnúť, čo potrebujete zobraziť.
Toľko k základným veciam a teraz sa poďme spolu pozrieť na prvú kartu, kartu „Súbor“.

Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: