2.4 Typy textových súborovPrepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Každý súbor má zvyčajne nejakú príponu. Hudobné súbory majú svoje prípony, ako napríklad WAN alebo MP3, video má svoje prípony, ako AVI alebo FLV a aj textové súbory majú svoje prípony. Štandardne vo Windows túto príponu nevidíte. Vidíte len názov súboru.

Ak chcete vidieť príponu súboru, zvolíme ponuku „Štart“, „Ovládací panel“, „Vzhľad“ a „Prispôsobenie možnosti priečinka“, a na karte „Zobrazenie“ musíme odškrtnúť túto
voľbu „Skryť prípony známych súborov“…..teraz môžme vidieť prípony súborov.
Toto je obyčajný wordovsky dokument ktorý ma príponu docx.

Textové súbory môžu mať rozličné prípony. Najčastejšie sú to TEXT, RTF, PDF, DOC a DOCX.
TEXT je základný textový súbor, v ktorom nemáte veľa možností ako formátovať text.
Obyčajne ho Windows otvára v programe, ktorý sa volá „Poznámkový blok“, takto nejako vyzerá.

Ďalej máme súbor s koncovkou RTF. RTF je pokročilejší typ súboru, ktorý sa štandardne otvára v programe, ktorý sa volá „Wordpad“. Má niekoľko ďalších možností – môžeme už napríklad vkladať obrázky, zarovnávať text a podobne.

Tretím základným typom je súbor PDF. PDF je špecifický typ súboru, ktorý sa používa vtedy, ak nechcete, aby človek, ktorý ho otvára, mal možnosť ho meniť.
Takže, napríklad, vytvoríte si zmluvu v programe Word 2010 a uložíte ju s koncovkou PDF, pretože nechcete, aby bola táto zmluva menená. Tento typ súboru má aj ďalšie výhody, ale to teraz nie je podstatné. Dôležité však je, že štandardne, Windows súbory PDF nevie otvoriť, potrebuje na to program „Adobe Reader“, ktorý je zadarmo alebo „Adobe Acrobat“.
„Adobe Reader“ je však veľmi rozšírený, používa sa všade vo svete. Stiahnuť si ho môžete zadarmo na tejto adrese……………
„Adobe Acrobat“ je platená verzia, ktorou môžete súbory PDF aj meniť.

Dostali sme sa k dvom základným typom wordovských dokumentov, a tými sú DOC a DOCX. DOC je starý typ wordovského dokumentu, ktorý sa používal dakedy v minulosti. Vedia ho otvoriť všetky verzie Wordu, vrátané Wordu 97, 2003, 2007, 2010 a aj Word 2013, samozrejme. Ináč nemusíte sa vôbec báť, že sa učíte Word 2010, aj keď už existuje Word 2013. Rozdiely medzi týmito dvoma verziami nie sú vôbec veľké. Ak sa naučíte Word 2010, budete s prehľadom vedieť používať aj Word 2013.
Dobre, to bol súbor DOC.

Druhý súbor je DOCX. A toto je dnešný štandard, čo sa tyká textových súborov. Má však jednu nevýhodu, dá sa otvoriť len v novších verziách Wordu, 2007, 2010 a 2013. V starších verziách
sa otvoriť nedá. Tu nastáva problém. Váš Word, ktorý budete používať, bude ukladať všetky súbory s príponou „docx“. Ak však budete chcieť takýto súbor poslať niekomu inému, môže
sa stať, že tento súbor nebude vedieť otvoriť. Ak by s tým mal problém, tak ho radšej uložte
ako starší typ „doc“. V tomto staršom type však nemusia fungovať všetky nové veci, ako napríklad špeciálne typy písma „Wordart“, ktoré si ukážeme neskôr.

Ak chcete uložiť súbor s inou koncovkou, ako „doc“, choďte na súbor a vyberte „Uložiť ako“. Ináč môžete použiť aj klávesovú skratku F12 ta vás tiež dostane do ponuky „Uložiť ako“. Zvolíme, kam chceme súbor uložiť.
Ja ho chcem mať na ploche.
Zvolím názov, a tu v tejto ponuke si zvolíte typ súboru. Pozrite mame tu DOC, DOCX, PDF, RTF aj TEXT. Okrem toho sú tu aj iné typy súborov.
Uložiť ………..a nový súbor nájdeme na ploche.

Ako som už spomenul, nie všetky veci, ktoré dokážete spraviť s Wordom 2010,
sa dajú uložiť do staršieho typu súboru doc. Ak si chcete byť istý, že všetko sa bude zobrazovať tak ako má, tak predtým, než súbor uložíte, choďte na kartu „Súbor“, „Informácie“, „Overiť výskyt problémov“, „Skontrolovať kompatibilitu“. ….,tu vyberieme na aké verzie chceme dokument skontrolovať. Mame zaškrtnutý Word 97-2003 a aj Word 2007. Tu sa zobrazujú všetky chyby, a keďže je to prázdne, môžeme s kľudným svedomím uložiť tento dokument do staršieho typu súboru DOC a bude uložený správne so všetkým a zobrazia ho aj užívatelia so staršími verziami Wordu.

Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: