3.3 Písanie a mazanie textuPrepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Pôvodne som mal len jednu kapitolu o pohybovaní sa v texte, písaní a mazaní textov, ale bolo toho veľa, tak radšej som to rozdelil na dve kapitoly. Naučili sme sa už teda pohybovať v texte
a teraz si ukážeme písanie a mazanie textu.

Dobre, poďme teraz na koniec dokumentu, „Control a End“. Ako stláčať písmena na klávesnici váš naozaj nejdem učiť, to už asi nie je potrebné.

Keď začnete písať novú vetu, prvé písmeno je malé, ak stlačíte medzeru, tak Word automaticky považuje toto za prvé slovo vety a prvé písmeno nastaví na veľké. Je to celkom šikovná vecička, stačí jednoducho všetky vety začínať písať malými písmenami a Word to za vás sám poopravuje. Niekedy sa vám to však nemusí hodiť. Keď prejdete myšou na prvé slovo, tak prvé písmeno sa podčiarkne modrou čiarou, prejdem myšou na tú modrú čiaru, kliknem a mám niekoľko možností, „Nepísať automatické veľké písmená“ zmení prvé písmeno, v tomto texte späť, na malé. Túto druhú možnosť, „Nepísať automaticky prvé písmeno vety veľkým písmenom“, môžete zvoliť, ak chcete zrušiť túto funkciu. Toto nastavenie sa vám uloží a Word vám už nebude opravovať prvé písmená viet ani v budúcnosti pri písaní iných dokumentov.

Ak chcete písať veľké písmená, musíte podržať klávesu SHIFT, napríklad moje meno, podržím SHIFT P, pustím SHIFT, EnteR. Ak potrebujete písať dlhší text veľkými písmenami, môžete si pomôcť klavesou CapsLock, nachádza sa vľavo nad Shiftom. Ťuknem raz na CapsLock a všetko, čo teraz napíšem, sa bude písať veľkým písmom. Vypnúť to opäť môžem CapsLockom.
Keď vkladáte text niekde do iného textu, tak štandarde sa Word správa tak, že ďalší text posúva automaticky ďalej. Keď by som chcel napríklad tu prepísať Jano malý na peter hanustiak, musel by som najprv vymazať tento text a napisat moje meno, alebo naopak najprv napisat moje meno a potom vymazať tento pôvodný text.
Môžeme však zabiť dve muchy jednou ranou a priamo tento text prepísať iným textom. Na karte „Súbor“, v „Možnostiach“, na záložke „Rozšírené“, zaškrtneme „Použiť kláves Insert“ na riade-nie režimu prepisovania. Teraz sa môžme prepínať medzi dvoma módmi klávesou „Insert“.
Jedna nevýhoda však je, že nevidíme, ktorý mód je práve zapnutý. Kliknem pravým na stavový riadok a označím prepísať. Tým pádom mi tu pribudlo tlačidlo, ktorým si môžem prepínať tieto dva módy, alebo to môžete robiť aj klavesou „Insert“, to už je na váš. Takže dáme sa do prepisovacieho módu. A stačí mi už len prepísať meno. Teraz keď píšem, tak pôvodný text sa mi nepresúva ďalej, ale maže sa a nahrádza ho nový text. Toto sa hodí, ak napríklad prepisujete text s fixným počtom znakov. Napríklad nejaké čísla v tabuľke alebo nahrádzate údaje inými údajmi.
Niekedy sa vám môže stať, že pracujete s dlhým textom a zabudnete, kde ste naposledy upravovali text, alebo to neviete rýchlo nájsť.
Vtedy vám pomôže klávesová skratka „SHIFT a F5“, ktorá vás automaticky presunie na text, ktorý ste naposledy opravovali alebo dopisovali. A môžete pokračovať tam, kde ste skončili.
Určite ste si všimli, že v texte mám akoby vizuálne bloky textu. Toto je jeden blok, toto druhý
a tak ďalej. Tieto bloky sa vo Worde nazývajú odseky alebo paragrafy, to sme si už povedali. Novy odsek vytvoríte klavesou „Enter“. Takže chcem začať nový odsek, stlačím „Enter“, starý odsek sa mi tu ukončil a začínam písať na novom odseku.
Okrem odsekov máme aj konce riadkov. Koniec riadkov vložíme skratkou „SHIFT a Enter“.
Tu mi skončila veta v riadku a druhá veta začala na začiatku. Možno sa teraz pýtate, aký je vlastne rozdiel medzi paragrafom a koncom riadku. Koniec riadku spraví len to, že posunie text na začiatok ďalšieho riadku. Odsek však text aj vizuálne oddelí smerom nadol. Aj keď sme vložili koniec riadku, toto je stále jeden celý odsek textu. Keď skúsime trikrát kliknúť na text, označí sa nám celý odsek, takže koniec riadku nám nevytvoril nový odsek.
Toľko k písaniu textu a ukážeme si ešte mazanie textu.

Kdekoľvek v texte sa nachádza náš kurzor, tak klávesou „Delete“ môžeme po jednom písmene mazať text pred kurzorom. Klávesou „Backspace“ môžeme mazať text za kurzorom.
Už som vám vravel, že klávesa „Control“ akoby všetko znásobovala, podobne je to aj pri mazaní, takže, keď podržíte „Control“ a mačkáte „Delete“, mažú sa vám celé slová smerom napravo alebo dopredu od kurzora,…… „Control“ a „Backspace“ maže zase naopak slová dozadu pred kurzorom.
Mazať môžete aj väčšie časti textov, tiež to robíte klavesou „Delete“, ale tie si musíte predtým označiť. Označovanie sme sa už naučili, takže už hneď teraz to ideme aj využiť.
Potrebujeme zmazať celý tento odsek. Troma klikmi si ho označíme….. a stlačíme „Delete“
na klávesnici. Alebo potrebujeme zmazať napríklad túto vetu. Podržím „Control“ a raz kliknem, označí sa mi celá veta a teraz už len stlačím „Delete“ a celá veta sa zmaže. Nemusel som hľadať, kde je začiatok vety, kde je koniec vety, Word mi to našiel sám a ja som ju už len jednoducho zmazal.
Mazať sa dá aj tak, že označený text začnete prepisovať iným textom, napríklad namiesto slova peter chcem napísať Juraj. Označím si text dvojklikom, nemusím ho mazať, ale jednoducho ho začnem prepisovať a Word pôvodné slovo hneď zmaže.
Písať a mazať text je najzákladnejším predpokladom ovládania práce s Wordom. Ak sa vám táto kapitola zdala trosku náročnejšia, tak po prezretí celého kurzu sa skúste ku nej opäť vrátiť a zopa-kovať si isté veci, uvidíte že to na druhýkrát už pre váš bude všetko malina.

 • Veronika Gállová 14.10. 2015

  Dobrý deň, omylom sa mi podarilo niečo kliknúť pri písaní správy na fb a mám taký problém, že ked sa chcem vrátiť kurzorom dozadu, medzi písmenká, označuje mi to modrým štvorcom jednotlivé písmenká a ked ich prepíšem, zmaže sa mi nasledujúce písmenko v slove … dakujem za radu vopred 🙂

  Odpovedať
  • Peter 15.10. 2015

   Momentalne som v cine a nemam tu pocitac s windowsom tak vam to neviem pozriet. Skuste raz tuknut klavesu INSERT. Ak nepomoze tak vam to mozem pozriet buduci utorok ale az

   Odpovedať
   • Veronika Gállová 23.10. 2015

    Dakujem za ochotu, ale už netreba, insert nepomohol avšak obyčajný reštart počítača áno 🙂

    Odpovedať
 • Michaela Felegiová 11.10. 2015

  Dobrý deň chcem sa opýtať ako môžem vypnuť funkciu, ja vymažem jedno písmenko a automaticky mi vymazuje namiesto toho písmenka vpravo.

  Odpovedať
  • Peter 15.10. 2015

   Skuste stlacit klavesu INSERT

   Odpovedať
   • Veselý 1.1. 2018

    Super veľká vďaka, práve Ste ma insertom zachránili 🙂 A všetkým šťastný Nový rok a celý rok 2018 🙂

    Odpovedať
Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: