3.6 Vkladanie prepojeníPrepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Pri dlhších dokumentoch vám prídu vhod prepojenia, pretože pomocou nich sa môžete rýchlo presunúť alebo nájsť určitú časť textu.
Máme otvorený súbor 3.6 – vkladanie prepojeni.docx, ktorý nájdete medzi cvičnými súbormi. Nižšie nájdeme takúto tabuľku, ……..označíme si text tabuľky, na karte „Vložiť“ zvolíme „Záložka“, musíme dať novej záložke názov, napríklad tabuľka XY. Teraz, keď sa potrebujem rýchlo presunúť na moju tabuľku, tak na karte „Domov“ si rozkliknem pri hľadaní túto ponuku. Potrebujem prejsť na záložku, tu je zoznam všetkých záložiek, ktoré mám v dokumente vytvorené, mám len jednu samozrejme. Potvrdím a som na mojej tabuľke. Okrem tohto si môžete na záložky vytvárať aj prepojenia. Tu v texte môžeme na karte vložiť krížový odkaz.
Typ odkazu je záložka, zvolíme si tuto záložku a potvrdíme. Pribudol nám tu text. Na tento text sa nedá klikať priamo, ale napovedá nám, hovorí, že musíme použiť klávesu kontrol, podržím „Control“, kliknem a krížový odkaz nás preniesol na našu záložku.
Ja osobne záložky nepoužívam nejako často, vám sa možno budú hodiť.

Okrem záložiek a krížových odkazov máme v tejto skupine tlačidiel ešte aj prepojenia. Prepojenia určíte dobre poznáte, je to podčiarknutý text, na ktorý keď kliknete vám otvorí internetovú stránku. Prepojenia môžete pridať k akémukoľvek textu, obrázku, grafu alebo objektu. Tu máme text na stránke Office 2010 bla bla blaaaa. Chcem, aby nás tento text preniesol na našu stránku office2010.sk. označím si ho myšou …………a vložím prepojenie na karte „Vložiť“. Vyplním adresu http://office2010.sk , text už máme podčiarknutý a je modré, to nám naznačuje, že na text sa dá klikať. Teraz vám ešte musím povedať, aby ste neformátovali text
na modro a zároveň ho podčiarkovali. Ľudí to bude mýliť a budú chcieť naň klikať. Teraz si na chvíľu nevšímajte, čo spravím, lebo si to vysvetlíme neskôr…………………., toto je modrý podčiarknutý text, a toto je hyperlinka alebo text s prepojením. Na tento text sa dá klikať, na tento text sa nedá klikať. Ak potrebujete modrý text, je to OK, len ho nepodčiarkujte. Ľudia sú zvyknutí, že na modré texty, ktoré sú podčiarknuté sa dá klikať.
Link môžem použiť tak, že podržím „Control“, kliknem na text a otvorí sa mi stránka office2010.sk v mojom predvolenom internetovom prehliadači. Takto vyzerá stránka teraz, momentálne, keď nahrávam kurz je 15.6. 2013, vy si pozeráte tento kurz neskôr, takže tá stránka už môže vyzerať úplné inak, pozdravujem váš všetkých do budúcnosti.

Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: