3.7 Vkladanie symbolov a rovnícPrepis textu videa (pre ľudí s poruchou sluchu)

Okrem písma, číslic a rozličných znakov, ako bodky a čiarky, niekedy budete potrebovať vkladať do textu ešte aj rozličné symboly, ako znak eura, znak nekonečna, alebo registrovanú známku, také malé „R“ v krúžku a podobne.

Častým symbolom, ktorý budete používať je napríklad znak eura, éčko s dvoma vodorovnými čiarami. Ak mate novšiu klávesnicu, tak na písmene E na klávesnici, budete mať znak eura. Vložiť ho môžete pomocou klávesovej skratky „Control+alt+E“ ako euro.
€€€€€€€€€€€€ teraz mam mnoho eur, aspoň takýchto virtuálnych, keďže normálne som chudobný, jak kostolná myš.

Druhou možnosťou je podržať klávesu „Alt“ a na numerickej klávesnici, to je tá vpravo, kde máte čísla, vyťukať 0128 a pustiť klávesu „Alt“. Ešte raz podržím „Alt 0128“ pustím €. Alebo „Control Alt a E“ ako euro.
Vyberte si, čo si ľahšie zapamätáte, ak sa vám obidva spôsoby zdajú komplikované, je tu ešte
aj tretia možnosť.
Budeme vkladať symbol, takže ideme na kartu „Vložiť“, na samom konci „Symbol“ a tu máme niektoré základne symboly, ako euro, šípky, fajka, copyright, trademark. Mnoho ľudí píše namiesto krát „x“ alebo „hviezdičku“ a namiesto delené píšu „lomítko“, tu máte správne znaky „delené a krát“, ktoré môžete použiť namiesto toho. Znak nekonečna. Ak hľadáte niečo veľmi špecifické, tak v tejto ponuke nájdete množstvo ďalších špeciálnych znakov. Najpoužívanejšie symboly nájdete v type písma „Wingdings 2“ a „Wingdings“.
Tak, to by sme mali, a keď si ukazujeme symboly, ukážeme si rovno aj rovnice, ktoré sú hneď vedľa symbolov. Sme stále na karte „Vložiť“ samozrejme.
Keď si rozkliknete ponuku „Rovnice“, máte tu niektoré rovnice na výber, ale veľmi silno pochybujem, že by ste práve niektorú z týchto rovníc potrebovali použiť. Najčastejšie budete vytvárať asi vlastnú rovnicu, takže kliknem sem.
Tu bude naša rovnica. Hore nám pribudla nová karta „Nástroje rovníc“, „Návrh“. Táto karta nám pomôže ďalej pracovať s našou rovnicou. Všimnite si teraz hore túto kartu, keď sa od kliknem preč z rovnice, táto karta zmizne. Keď označím rovnicu, tak sa mi tu znova zobrazí. Môžem pomocou nej vkladať rôzne symboly, napríklad krát a delene alebo niektoré iné.
Napíšem napríklad 2×2 rovná sa, tu máme niektoré ďalšie matematické vecičky, napríklad zátvorky, odmocniny, funkcie a zlomky, vyberieme napríklad zlomky. Chceme takýto zlomok, aby sme mali čísla pod sebou a už nám len stačí doplniť tieto čísla, 8 a 2 napríklad, aby rovnica správne sedela a nesmiali ste sa mi, že učím Office, ale neviem základnú matiku. Rovnica je hotová.
Pomocou týchto veci môžete písať naozaj komplikované vzorce so zátvorkami, čísla pod sebou, mocniny, odmocniny, integrály, proste úplné všetko, čo sa týka rovníc alebo matematiky.
Treba si uvedomiť že Word je textový program, ide nám teraz o samotný text vzorca. Word vám nebude kontrolovať, či váš vzorec dáva nejaký zmysel alebo nie. Ak napíšeme že 2×2 sa rovná 2 lomeno 2, Word vám nevypíše žiadnu chybu, aj keď ten vzorec nie je správny.

Meno a priezvisko*:

Email*:

Tvoj príspevok*: